Co na prezent dla gości weselnych?

Symboliczne, słodkie, czy przywołujące uśmiech na twarzy.

Drobne upominki dla gości weselnych to coraz powszechniejsza forma podziękowań za przybycie na uroczystość zaślubin.

Dotychczas podczas wesela wręczano prezenty przede wszystkim rodzicom państwa młodych. Ten zwyczaj przetrwał, jednak dobrze gdy narzeczeni pomyślą również o niespodziance dla pozostałych weselników.

Słodka symbolika

Nie chodzi o to, by były to drogie prezenty. Ważne, by stanowiły miły dodatek do pierwszego poczęstunku i wspólnej zabawy. Najczęściej para młoda stawia na upominki nawiązujące do uroczystości zaślubin. Może być to na przykład niewielki słoiczek z miodem lub domowymi konfiturami. Koniecznie opatrzony etykietką z datą i imionami młodej pary.

Popularne są też chińskie ciasteczka z wróżbą – zarówno te wykonane z ciasta oraz z papieru. Świeżo poślubieni chętnie wręczają również domowe ciasteczka, czy ekskluzywne czekoladki.

Własnoręczne lub na zamówienie

Równie dobrze mogą to być plakietki lub znaczki z imieniem każdego gościa i informacją kim jest dla nowożeńców. Na przykład: „Jerzy, brat panny młodej” albo „Marta, siostrzenica pana młodego”. Położone przy talerzyku – zapobiegną chaosowi związanemu z poszukiwaniem miejsca przy stole. A potem pomogą w nawiązywaniu kontaktów i rozmowie.

Wśród popularnych upominków znajdują się również pojemniczki z płynem do puszczania baniek mydlanych. Albo mini maskotki, które można uszyć własnoręcznie albo zamówić w sklepie, stacjonarnym lub internetowym. Świeczka zapachowa, to również często wybierana forma upominku. Podobnie jak białe, atrakcyjnie zdobione pudełeczka na ciasto, w którym goście dostaną słodkości weselne. Zdobienia z koronek, wstążeczek, napisów możemy wykonać sami lub wybrać gotowy model pudełka. Niektórzy producenci dołączają do nich nawet drewniane, małe deserowe widelczyki. Nalewki domowej roboty, wręczone w małych buteleczkach, ozdobione specjalną etykietką, to także często spotykany prezent na stołach weselnych.

Bez względu na to, co postanowimy wręczyć gościom, warto zadbać, by wszystkie upominki były możliwie identyczne. Może się to okazać trudne, zwłaszcza w przypadku hucznych wesel na kilkaset osób – ale warto wprowadzić ten miły akcent.  

Nalewka domowej roboty