Zaproszenia ślubne – wszystko co musisz wiedzieć!

Zaproszenia ze strony, www.decoris.pl

Czym kierować się przy wyborze zaproszeń ślubnych?

Kiedy najlepiej przekazać zaproszenia gościom?

Wysłać pocztą, czy wręczyć osobiście?

Wiele Par Młodych uważa, że zaproszenia ślubne, to jedynie szczegół, na który nie warto poświęcać czasu. Nic bardziej błędnego! Kiedy będziecie musieli zmierzyć się z wyborem modelu zaproszeń ślubnych, okazuje się, że ich ilość i możliwości personalizacji mogą przyprawić o ból głowy.

Najważniejsza zasada, którą powinniście się kierować, to:
wygląd zaproszenia powinien nawiązywać do stylu wesela.
Często na zaproszeniach umieszcza się kolorowe akcenty mające za zadanie przekazać gościom ukrytą wiadomość. Dotyczy ona koloru przewodniego Waszego wesela. Zatem jeżeli wybierzemy kolor zaproszenia np. zielony, który jest kolorem przewodnim, tym sposobem informujemy naszych gości, aby nie dobierali strojów np. sukienki w tym właśnie kolorze. Według przekonań i tradycji byłoby to nietaktowne, te kolory zarezerwowane są dla druhen! Dlatego bardzo ważne jest to, żeby zaproszenia nawiązywały do Waszej uroczystości.


Przygotowaliśmy mini poradnik

Zaproszenia na ślub inspirowane naturą, www.decoris.pl

Zacznijmy od początku – kiedy wręczyć zaproszenia?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależne jest od kilku czynników.
Trzy miesiące przed weselem – to dobry okres na powiadomienie rodziny, jeżeli wszyscy wiedzą, kiedy planujecie się pobrać, a wysłanie zaproszeń to jedynie formalność, która dostarczy wszystkim gościom szczegółowych danych.
Pięć miesięcy przed weselem – to optymalny okres w przypadku gdy, planujecie zaprosić dużą liczbę osób. Wśród których są znajomi z pracy, ze szkoły i daleka rodzina.
Pół roku przed weselem – jeśli planujecie uroczystość w sezonie urlopowym lub będzie to nietypowa data związana ze świętami np. Bożego Narodzenia, lub w Nowy Rok
Powyżej pół roku przed weselem – jeżeli mieszkacie za granicą, przez co macie ograniczony kontakt z rodziną i nie odwiedzacie rodzinnych stron zbyt często.

Save the date, czyli zarezerwuj datę

Ten zwyczaj coraz częściej praktykowany jest w Polsce. Save the date, zaręczeni wysyłają od razu po wybraniu daty na ślub. Dalsze informacje goście otrzymają w zaproszeniach. Zarezerwuj datę, możecie zrobić sami np. w postaci waszego zdjęcia lub ładnie zaprojektowanej kartki. Do pobrania dostępne są również gotowe szablony. W sklepach internetowych można spotkać również inne formy np. w postaci magnesów na lodówkę, czy zakładki do książki.

Save the date – polaroid, www.papier.com

Kiedy warto wysłać Save the date?

  • gdy macie wielu gości z zagranicy,
  • jeśli planujecie ślub w miesiącach wakacyjnych, w święta lub długi weekend,
  • jeśli podejrzewacie, że ktoś ze znajomych, czy rodziny może Was wyprzedzić i zaplanować ślub tego samego dnia,
  • jeżeli chcecie mieć 100% pewność, że na waszą uroczystość przyjedzie większość zaproszonych gości.

Zaproszenia wręczyć osobiście, czy wysłać pocztą?

Tradycja nakazuje, żeby w pierwszej kolejności zaproszenia należy wręczyć najbliższej rodzinie. W przypadku, kiedy większość Waszej rodziny zlokalizowana jest na miejscu lub w niedalekiej okolicy, nie ma co się zastanawiać — polecamy wybrać się z zaproszeniami osobiście. Gorzej, gdy rodzina rozsiana jest po całej Polsce. Pamiętajcie, gdy będziecie wysyłać zaproszenia listem ekonomicznym, upewnijcie się telefonicznie, że dotarły.

RSVP – co to znaczy?

RSVP w stylu boho, www.z-milosci.pl

RSVP to nic innego jak prośba o potwierdzenie przybycia. Należy ją wysłać razem z zaproszeniami. Zazwyczaj sale weselne wymagają potwierdzenia ostatecznej liczby gości od miesiąca do dwóch tygodni przed uroczystością. Na RSVP goście otrzymają od Was informację do, kiedy muszą dać odpowiedź, czy przyjadą na uroczystość. Najlepiej, żeby RSVP miało prostą formę, warto jedynie zadbać o to, aby znalazły się na nim Wasze numery telefonów.

Przykładowe style zaproszeń

Zaproszenie na ślub boho, www.fajnakartka.pl
Zaproszenia w stylu rustykalnym, www.z-milosci.pl
Zaproszenia w stylu glamour, www.decoris.pl
Zaproszenia specjalne, wykonane ręcznie, www.decoris.pl